top of page

ОЧАКВАНИ РЕЗУЛТАТИ

     Описание на очакваните резултати, свързани с нови знания и практическото прилагане или решаване на социални проблеми

     Проектът е интердисциплинарен, обхващащ широка гама от изследователски подходи и ако бъде реализиран в неговата цялост, ефектът ще бъде многостранен със значителен принос на научно-приложните и дори социални аспекти на приложение на резултатите. Основните очаквани ефекти и научни резултати са както следва:

  • Разработване на ефективни подходи за екстракция на биологично-активни вещества с цел оползотворяване на отпадъчни материали от етерично-маслената индустрия. От технологична гледна точка за предпочитане е екстракцията да се провежда във водно-алкохолна среда с максимален добив на целевите съединения.

  • Много важен научен и научно-приложен резултат ще бъде определяне на компонентния състава на отпадъчната биомаса от етерично-маслената индустрия, което ще бъде основа за разработването на методология и технология за приложението ѝ в хранителната промишленост.

  • Разработване на метод и технологична схема за оползотворяване на отпадъци  от етерично-маслената индустрия. Ниската концентрация на етерично-масло в растенията води до получаване на големи обеми биомаса, която дестилериите изхвърлят, но в нея се съдържат ценни и със значим потенциал биологично-активни вещества. Предлаганият подход за работа позволява методът за оползотворяване да бъде активно интегриран и комбиниран с други методи, което ще позволи по-пълното използване на сравнително недооценените странични продукти на етерично-маслената индустрия.

  • Получаване на наночастици чрез методите на „зелената“ химия. Като перспективно направление в наши дни, получаването на наноматериали се извършва с разнообразни методи, но предимно акцента се поставя върху "еко-съобразни" методи за синтез. Освен, че тези изследвания ще имат значителен принос към синтеза и охарактеризиране на свойствата на металните наночастици, ще се открият нови възможности за приложение. Важен научен резултат в това направление ще бъде изследване на връзката между състава на екстрактите и ефекта върху морфологията и приложимостта на биогенно синтезираните наночастици.

  • Изясняване на механизма на получаване на наночастици с помощта на методите на „зелената“ химия. В тази връзка досегашните изследвания по този проблем предоставят оскъдна информация за начина на биогенно получаване на наночастици и отговорните за това натурални компоненти.

  • Важен научно-приложен резултат ще бъде създаването на модифицирани електроди и амперометрични сензори за селективен анализ на водороден пероксид.

  • Допълнителна приложност на изследванията дава използването на екстрактите от отпадъци и биосинтезираните наночастици като антимикробни агенти, като допълнение към биологичната им активност, която ще бъде изследвана.

      

        Освен фундаментално-научните и научно-приложни резултати, реализацията на проекта ще доведе и до редица социално-икономически резултати:

  • Създаване на действен и ефективен консорциум между институции, работещи активно по проблемите на оползотворяване на странични продукти от хранителната и селскостопанската индустрия, нанотехнологиите, приложни електрохимични изследвания и микробиологични изследвания на биологично-активни вещества.

  • Обмен на знания и създаване на реални възможности за разработка на иновативни, „зелени“ нанотехнологии, модифицирани електроди с приложение в електрохимията и изолиране на биологично-активни вещества от отпадъчни материали.

  • Значителен потенциал на изследванията за създаване и комбиниране на методи за оползотворяване на отпадъци от етерично-маслената индустрия.

  • Нова информация за получаване на наноматериали – едно от най-перспективните направления в световен мащаб в наши дни.

  • Икономическите отражения от реализирането на проекта могат да доведат до стимулиране на изследователския потенциал в академичните среди, чрез създаване на интерес и възможности за сътрудничество с бизнес средите (МСП).

  • Създаване на благоприятна среда за развитието на млади учени. Настоящият проект обединява усилията на един балансиран екип от изследователи, от които четирима са млади учени (трима от тях и постдокторанти), един постдокторант, двама докторанти и един студент. Предвижда се при финансиране на проекта да бъде разкрита още една докторантура. Ще бъде постигната приемственост и обмяна на опит между генерациите в членовете на Консорциума, което ще помогне на младите специалисти да мислят иновативно, използвайки положителните резултати от предхождащите научни търсения.

 

       Повишаване капацитета на кандидатстващатаите организациrи и квалификацията на членовете на колектива

       Активното участие на базовата организация (УХТ) в управлението на дейностите по проекта съответства на нейните образователни и научноизследователски мисии и подпомага постигането на целта да се създадат нови програми за обучение, които да се превърнат в ключов елемент за привличане на студенти, учени и допълнителни средства за научни изследвания. Очакван резултат от осъществяване на изследванията е подпомагане на професионалното развитие на членовете на научния колектив и конкретно възможност за хабилитиране на някои от тях, както и възможност за започване на професионална кариера като преподаватели.  Всички планирани дейности ще послужат за основа на бъдещото устойчиво развитие на научната работа.

      Реализацията на проекта ще допринесе за развитие на всяка група от научния колектив. Ще бъдат въведени нови методи и подходи, които ще бъдат използвани и в бъдещата работа на отделните групи и на колектива като цяло при продължаване на работата.

    1. Младите учени ще получат нови умения и нови знания:

  • за работа в съвременните направления на “зелената” химия, нанотехнологията, микробиологията, електрохимията и еко-технологиите. Те ще могат да ги използват при разработването на дисертациите си и в разработването на бъдещи научно изследователски или приложни проекти за разрешаването на други въпроси.

  • при работа с модерно оборудване

  • за представяне на резултатите на престижни научни форуми у нас и в чужбина.

  • при подготвяне на отчети и научни статии.

 

     2. Новите научни сътрудничества с учените от различните групи специалисти, участници в проекта, ще допринесат за обмяна на знания и опит в съвместните изследвания, оценка на научните резултати, разширяване на съществуващите знания на всички партньори във фундаментален и приложен аспект.

 

    3. Организираните семинари в рамките на проекта ще подобрят комуникацията между партньорите и ще бъдат база за продължаване на работата и след неговото приключване.

 

   4. Финансирането на проекта ще даде възможност на изследователите, разработващи проекта, да участват в международни конференции, да създадат нови контакти с учени от същата област и да установят нови сътрудничества.

 

   5. Реализирането на проекта ще доведе до израстването на квалифицирани млади учени, мотивирани за научна дейност, конкурентноспособни за работа в екип, както и до успешна защита на докторски разработки в рамките на проекта.

 

    6. Създадените сътрудничества могат да осигурят получаването на финансиране от следващи проекти. Това ще позволи да продължи работата по темите, като резултатите, получени в хода на проекта ще бъдат база за следващи научни и приложни разработки.

bottom of page